top of page

Az Európai Unió szabályozásai a gyógynövény alapú étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban

Szerző képe: Dr. Zalai RichárdDr. Zalai Richárd

Az étrend-kiegészítők az Európai Unióban (EU) szigorú szabályozás alá esnek, különösen akkor, ha gyógynövény-alapú összetevőket tartalmaznak. E szabályozások célja a fogyasztók egészségének védelme és a piac átláthatóságának biztosítása. Ebben a cikkben áttekintjük az EU-ban érvényes főbb előírásokat és irányelveket, amelyek a gyógynövény-alapú étrend-kiegészítőkre vonatkoznak.


Egy bírói kalapács, egy üveg gyógynövényes kivonat és friss növények az asztalon, az Európai Unió zászlójával a háttérben, szimbolizálva a gyógynövény-alapú étrend-kiegészítők szabályozását.
Az Európai Unió szabályozásai a gyógynövény-alapú étrend-kiegészítőkre – törvényi keretek, biztonsági előírások és piacfelügyelet.

1. Az étrend-kiegészítők uniós szabályozásának alapjai

Az EU-ban az étrend-kiegészítőkre vonatkozó alapvető szabályozást a 2002/46/EK irányelv határozza meg. Ez az irányelv:


  • Meghatározza az étrend-kiegészítők fogalmát: Olyan élelmiszerek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják, és koncentrált formában tartalmaznak tápanyagokat vagy egyéb, táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat.



  • Szabályozza a felhasználható vitaminok és ásványi anyagok körét, valamint azok formáit és maximális mennyiségeit a napi adagban.




2. Gyógynövény-alapú összetevők szabályozása


A gyógynövény-alapú étrend-kiegészítők esetében az uniós szabályozás különös figyelmet fordít a biztonságosságra és a fogyasztók tájékoztatására:


  • Negatív lista: Az EU rendszeresen frissíti azon anyagok listáját, amelyek használata korlátozott vagy tiltott az étrend-kiegészítőkben. Például bizonyos gyógynövények vagy azok kivonatai csak meghatározott feltételek mellett használhatók fel.



  • Egészségre vonatkozó állítások: Az étrend-kiegészítők címkézésén és reklámozásán tilos olyan állításokat tenni, amelyek betegségek megelőzésére vagy kezelésére utalnak. Csak az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által jóváhagyott egészségre vonatkozó állítások használhatók.




3. Bejelentési kötelezettség és piacfelügyelet

Az EU-ban az étrend-kiegészítők forgalomba hozatala előtt a gyártóknak vagy importőröknek bejelentést kell tenniük a tagállamok illetékes hatóságainál:


  • Bejelentési kötelezettség: A termék első forgalomba hozatalakor a gyártó vagy az importőr köteles bejelenteni a készítményt az illetékes hatóságnak, például Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézethez (OGYÉI).



  • Piacfelügyelet: A hatóságok ellenőrzik a forgalmazott termékek megfelelőségét, és szükség esetén intézkedéseket hoznak a fogyasztók védelme érdekében.




4. Aktuális fejlemények és jövőbeli irányok

Az EU folyamatosan felülvizsgálja és frissíti az étrend-kiegészítőkre vonatkozó szabályozásokat:


  • Új anyagok értékelése: Az újonnan megjelenő összetevőket és azok biztonságosságát folyamatosan értékelik, és szükség esetén módosítják a szabályozásokat.



  • Fogyasztói tájékoztatás: Növekvő hangsúlyt fektetnek a fogyasztók megfelelő tájékoztatására és az étrend-kiegészítők helyes használatának elősegítésére.




Összegzés


Az Európai Unióban a gyógynövény-alapú étrend-kiegészítők szigorú szabályozás alá esnek, amelynek célja a fogyasztók egészségének védelme és a piac átláthatóságának biztosítása. A gyártóknak és forgalmazóknak szigorúan be kell tartaniuk ezeket az előírásokat, hogy biztonságos és megfelelő minőségű termékeket kínálhassanak a fogyasztóknak.


Tudományos hivatkozások:


  • Európai Parlament és a Tanács 2002/46/EK irányelve (2002. június 10.) az étrend-kiegészítőkről.

  • Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet – Étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos lakossági tudnivalók.

 

Comments


bottom of page